Glaukomforskaren Pete Williams tilldelas 2023 Pfizer Ophthalmics Carl Camras Translational Research Award
Pete Williams, lektor och forskargruppsledare vid Karolinska Institutet och S:t Eriks Ögonsjukhus, tilldelas Pfizer Ophthalmics Carl Camras Translational Research Award för unga glaukomforskare.
Priset delas ut årligen till forskare under 45 år som forskar translationellt och som tidigt i sina karriärer visat excellens inom forskningen. Varje mottagare får 120 000 kronor.
Pete Williams och hans forskargrupp har fokuserat på att studera och förstå de förändringar i ögat som leder till glaukom istället för att hantera riskfaktorerna. Ett flertal studier om hur nikotinamid (en variant av B-vitamin) kan bromsa de nedbrytande processerna och skydda synnerven har lett fram till att en större klinisk studie kunde starta på våren 2022.
– Jag är glad över att ha blivit nominerad och tilldelad detta translationella forskningspris. Det visar verkligen vikten av den här typen av forskning – från labbänk till sjukhussäng – för att utveckla nya kliniskt användbara behandlingar för glaukom, säger Pete Williams.
Fler nyheter
Första MSCA-anslaget någonsin till en ögonforskare vid S:t Eriks Ögonsjukhus
Sai Kocherlakota blir den första ögonforskaren att få det prestigefyllda MSCA-anslaget. Han får det för sin forskning om glaukom.Ny avhandling om att förbättra möjligheterna till tidig upptäckt och bättre prognosbedömning av uvealt melanom
Den 14 mars försvarar forskare och specialistläkare Shiva Sabazade vid S:t Eriks Ögonsjukhus och Karolinska Institutet sin avhandling om uvealt melanom.Två miljoner till forskning som kan lindra yrsel och synbesvär
Forskaren och ST-läkaren Tobias Wibble får två miljoner kronor från Promobilia för att utveckla nya behandlingsmetoder som kan lindra yrsel och synbesvär.